V edycja

V Mistrzostwa Polski w pracy z tekstem

 22 listopada 2014 r. odbyły się V Mistrzostwa Polski w pracy z tekstem. Inicjatorem konkursu jest Stowarzyszenie Interinfo Polska.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 2 w Tychach.

Konkurs ten był zorganizowany w formie powierzenia zadania publicznego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Patronat nad Mistrzostwami objął Prezydent Miasta Tychy. Gośćmi honorowymi była 7-krotna mistrzyni świata w pisaniu na komputerze – Helena Zaviačičová wraz ze swoim trenerem a jednocześnie autorem programu do bezwzrokowego pisania na komputerze – Jaroslavem Zaviačičem.

W trakcie konkursu przeprowadzono dwie konkurencje w trzech kategoriach wiekowych:

  1. Przepisywanie tekstu (każdy uczestnik miał za zadanie przepisać dwa różne teksty, każdy w czasie 10 minut, za 1 niepoprawiony błąd odejmowano 50 uderzeń). Oprócz szybkiego pisania liczyła się także bezbłędność. Wyniki uczestników, którzy przekroczyli 0,50% błędów (ilość błędów  / ilość uderzeń brutto), nie zostały sklasyfikowane. Do klasyfikacji generalnej liczył się lepszy wynik.
  2. Praca z tekstem w MS Word (w czasie 30 minut uczestnicy mieli wykonać zadanie, w którym należało znać prawie wszystkie narzędzia tego edytora tekstu, od pracy z obiektami, tabelami po tzw. korespondencję seryjną).

Do V Mistrzostw Polski w pisaniu na komputerze zgłoszono 69 uczestników. Do konkursu zakwalifikowano 51 z nich. Przyjechali m.in.  z Dębicy, Lublina, Ostrzeszowa, Jędrzejowa, Niedźwiady Dolnej, Cieszyna, Żywca, Pszczyny, Jastrzębia Zdroju, Mikołowa, Gostyni, Sosnowca, Bierunia.

Wyniki

konkurencja: przepisywanie tekstu

kategoria: seniorzy

I miejsce – Damian Mrowiec z Orzesze – 531,8 ud. netto / na 1 minutę,
II miejsce – Grzegorz Potocki  z Lublina – 514,6 ud. netto / na 1 minutę,
III miejsce – Dawid Dobrzyński z Cieszyna – 287,2 ud. netto / na 1 minutę,

kategoria: juniorzy

I miejsce – Franciszek Puchała (student Politechniki Śląskiej) – 526,6 ud. netto / na 1 minutę,
II miejsce – Krzysztof Leszczyński (I LO Mikołów) – 417,2 ud. netto / na 1 minutę,
III miejsce – Adam Rybczyński ( Gimnazjum Gostyń) – 411,1 ud. netto / na 1 minutę,

kategoria: juniorzy młodsi

I miejsce – Katarzyna Skudło (Gimnazjum Gostyń) – 286,9 ud. netto / na 1 minutę,
II miejsce – Sebastian Pospiech (SP nr 13 Tarnowskie Góry) – 226,6 ud. netto / na 1 minutę,
III miejsce – Julia Klemens (Gimnazjum Gostyń) – 189,7 ud. netto / na 1 minutę

konkurencja: praca z tekstem w MS Word

kategoria: juniorzy

I miejsce – Marcin Mrowiec (ZSE-G, Żywiec)
II miejsce – Justyna Lończyk (ZS nr 2, Tychy)
III miejsce – Olaf Wojtarowicz (ZSE-I, Sosnowiec)

kategoria: juniorzy młodsi
I miejsce – Sebastian Pospiech (SP nr 13 Tarnowskie Góry)

kategoria: seniorzy
I miejsce – Damian Mrowiec (Politechnika Śląska)

W czasie wolnym uczestnicy zobaczyli pokaz zumby prezentowany przez uczennice ZS nr 2 w Tychach wraz z trenerką – byłą uczennicą szkoły. Można było zagrać w scrabble, gry edukacyjne lub wybrać się na krótki spacer po Tychach.

Poziom Mistrzostw Polski w pisaniu na klawiaturze komputera z roku na rok jest coraz wyższy. Wyniki brutto, które „dobiegają” do 600 uderzeń na minutę to wyniki na światowym poziomie. Bez kompleksów można rywalizować na Mistrzostwach Świata z mistrzami innych krajów w tej umiejętności. W przyszłym roku takie Mistrzostwa odbywają się w Budapeszcie. Nasz kraj mogłaby reprezentować drużyna składająca się z co najmniej 7 uczestników.

Jest 11 osób, których wyniki netto, czyli po odliczeniu punktów karnych za 1 niepoprawiony błąd, przekraczają 3 tysiące uderzeń na 10 minut.

V Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane w formie powierzenia zadania publicznego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Patronat nad V Mistrzostwami objął Prezydent Miasta Tychy.