Mistrzostwa Polski

I Mistrzostwa Polski w pracy z tekstem na komputerze zostały zorganizowane przez nasze Stowarzyszenie w 2007 r. Siedem edycji tego ogólnopolskiego konkursu miało miejsce w Tychach, w Zespole Szkół nr 2 – popularnym „Ekonomiku”.

Kolejne mistrzostwa zorganizowane były w latach 2010 i 2011, a od 2012 r. odbywają się co 2 lata.

Udział w nich mogą brać osoby, które sprawnie obsługują klawiaturę komputera, ale także bez problemów obsługują edytor tekstu MS Word, bo właśnie oprócz konkurencji „Text Production” (przepisywanie tekstu) i „Audio Transcription” (transkrypt tekstu z nagrania audio) zawody organizowane były również w dyscyplinie „Word Processing”, a więc praca z tekstem w MS Word.

Do trzeciej edycji Mistrzostw Polski jedyną konkurencją było tylko przepisywanie tekstu.

Podczas IV i V edycji odbyły się dwie konkurencje: przepisywanie tekstów oraz praca w edytorze tekstu Word.

VI edycja – tylko przepisywanie tekstu

VII edycja – przepisywanie tekstu oraz audio transcription, tak samo będzie podczas VIII edycji.

Od samego początku poziom konkurencji przepisywania tekstu był bardzo wysoki. Podczas VI MP przekroczono magiczny do tej pory próg 600 uderzeń na 1 minutę.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii dotychczas zorganizowanych Mistrzostw Polski jest Franciszek Puchała, który ma w dorobku 7 medali: 2 złote i 2 srebrne (w juniorach) i 3 złote medale od kiedy występuje jako senior.

Jednym z celów organizowanych Mistrzostw Polski jest wyselekcjonowanie reprezentantów kraju na rozgrywane co dwa lata Mistrzostwa Świata w tych konkurencjach.