Towarzyskie Spotkanie ZAV

IV Towarzyskie Spotkanie ZAV

W dniu 4 grudnia 2009 r. odbyło się IV Towarzyskie Spotkanie ZAV. Było ono współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Wzięło w nim udział 8 drużyn szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego
Zespół Szkół nr 2 w Będzinie,
Zespół Szkół nr 6 w Tychach,
Zespół Szkół Powiatowych w Lędzinach,
Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie,
I Liceum Ogólnokształcące w Mikołowie,
Zespół Szkół Ekonomicznych w Bytomiu,
Zespół Szkół nr 2 w Tychach,
Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe w Katowicach

oraz drużyna z Obchodni Akademie z Ostravy (Republika Czeska).

Wcześniej uczestnicy drużyn przygotowali prezentację multimedialną pt.: Ekologia w Unii Europejskiej.

Rywalizacja była bardzo zacięta, wyniki z konkurencji przepisywania tekstów oraz ZAV-minutka (najlepszy wynik uzyskał Damian Mrowiec pisząc z szybkością powyżej 500 uderzeń / 1 minutę), świadczą o takim poziomie umiejętności, że można całkiem poważnie traktować te konkurencje już jako sport. Sport o tyle ważny, że umiejętności pisania na klawiaturze komputera są potrzebne obecnie każdemu pracownikowi.

Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki z logo Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, płytkę DVD oraz długopis. Każdy mógł poczęstować się domowym ciastem, zupą gulaszową i pasztetem pieczarkowym z firmy „Rolnik”.
Najlepsi otrzymali medale, puchary oraz nagrody.

W trakcie rozgrywek konkursowych opiekunowie oraz zaproszeni goście dyskutowali nad kluczowymi umiejętnościami pracy z komputerem.

III Towarzyskie Spotkanie ZAV

30 maja 2008 r. odbyło się III Towarzyskie Spotkanie ZAV. Uczestniczyły w nim drużyny następujących szkół: Obchodni Akademie z Ostravy, Średnia Szkoła Zawodowa z Ostrawy, Obchodni Akademie z Czeskiego Cieszyna, Zespół Szkół Ekonomicznych z Chorzowa, Zespół Szkół Ekonomicznych z Katowic, Zespół Szkół nr 2 z Będzina, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe z Katowic, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Jaworzna, Zespół Szkół nr 2 z Tychów.

Uczniowie w trzyosobowych drużynach rywalizowali w ZAV-Minutce, ZAV-Tarczy oraz wypełnianiu faktury w MS Excel. Wyniki przedstawiają się następująco:

Nazwa szkoły Minutki Tarcza Excel Razem Miejsce
ZS nr 2, Tychy 100 100 40 240  I
ZSE, Chorzów 40 60 80 200 II
OA, Český Těšín 60 60 60 180 III
SlTZN, Katowice 80 40 50 170 IV
ZS nr 2, Będzin 30 50 60 140 V
ZSP nr 2, Jaworzno 10 30 100 140 V
ZSE, Katowice 10 100 110 VI
SS prof.. Z.Matejcka, Ostrava 10 20 60 90 VII
OA, Ostrava 50 20 70 VIII

 

 

II Towarzyskie Spotkanie ZAV

6 października 2006 r. odbyły się II Towarzyskie Spotkania ZAV.
Miejscem Spotkania był Zespół Szkół nr 2 w Tychach. W Spotkaniu brały udział 3-osobowe drużyny pięciu szkół z Polski (Będzin, Chorzów, Jaworzno, Katowice, Tychy) oraz z Obchodni Akademie z Hodonina w Czechach.
Na prośbę gości Hodonin utworzył dwie drużyny. Swoją obecnością zaszczyciła nas aktualna mistrzyni świata w pisaniu na komputerze – Helena Matoušková oraz prezes Intersteno Group – Jaroslav Zaviačič. Był także dyrektor szkoły z Hodonina – zaprzyjaźnionej szkoły z Zespołem Szkół nr 2 w Tychach dr Miloš Procházka, wicedyrektor tejże szkoły mgr Bożena Zelenková oraz nauczycielka informatyki – inż. Ludmila Bulová.
Najważniejszą częścią Spotkania był konkurs. Każdy uczestnik drużyny szkolnej miał inne zadanie do wykonania. Jedna osoba rywalizowała w ZAV-Minutce, druga osoba starała się „wystukać” najwięcej punktów w grze: ZAV-Tarcza, trzecia formatowała tekst w edytorze tekstu WORD.
Wyniki indywidualne przedstawiają się następująco:

W ZAV-Minutce
I miejsce Lukac Prcik z Hodonina 512 ud./1 minutę,
II miejsce Regina Widera z Chorzowa 422 ud./1 minutę,
III miejsce Eva Krizankova z Hodonina 345 ud. /1 minutę.

W ZAV-Tarcza
I miejsce Sabina Kania z Tychów 9935 pkt
II miejsce Krystian Olasz z Hodonina 8280 pkt
III miejsce Jakub Klabis z Hodonina 6853 pkt

W kategorii formatowania tekstu w edytorze Word
I miejsce Petra Mouckova z Hodonina 26,5 pkt
II miejsce Gembicki Mariusz z Tychów 26 pkt
III miejsce Izabela Pasek z Będzina 25,5 pkt

W rywalizacji szkolnej I miejsce wywalczyła drużyna z Hodonina, II miejsce- z Zespołu Szkół nr 2 w Tychach.
Po rywalizacji związanej z klawiaturą i z komputerem nastąpiło szukanie wspólnych cech między Śląskiem a Morawami – porównywano stroje ludowe. Okazało się, że przede wszystkim kobiety lubiły czyste, białe kolory swoich bluzek. Po zatańczeniu przez zespół „Tyszanie” suity śląskiej nastąpiła wspólna nauka trojaka. Taniec ten, tak spodobał się gościom z zagranicy, że tańczono go dwa razy. Po uroczystym ogłoszeniu wyników, wręczeniu nagród i dyplomów uczestnicy i goście mogli poczęstować się gorącym posiłkiem. Na stołach pojawił się żurek śląski, smalec, kiszony ogórek, salceson, pasztetowa i kaszanka. Na Spotkaniu panowała miła, radosna atmosfera jak na towarzyskich spotkaniach.

 

I Towarzyskie Spotkanie ZAV

W dniu 20 września 2005 r. odbył się konkurs pod nazwą: I Towarzyskie Spotkanie ZAV. Brały w nim udział drużyny z 3 szkół: Zespołu Szkół nr 2 w Tychach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Chorzowie oraz Obchodni Akademie ze Zlina. Każda drużyna liczyła 10 osób. Uczniowie rywalizowali w pisaniu ZAV-Minutek, gry ZAV-Cegły, rozwiązywali tekst o UE w języku angielskim oraz brali udział w konkurencjach sprawnościowych na wesoło.Drużynowo wygrała OA ze Zlina, II miejsce zajął ZSE w Chorzowie a III miejsce ZS nr 2 w Tychach. W minutkach najlepszy wynik osiągnął Krystian Wawrzynek (391 ud./1 min) reprezentujący ZS nr 2 w Tychach, II miejsce Jana Heckova (374 ud. /1 min) z OA Zlin a III miejsce Regina Widera (327 ud./1 min) z ZSE Chorzów. Drużynowo zwycięzcą w ZAV-Minutce okazał się ZS nr 2 w Tychach. Gra ZAV-Cegły to dominacja Czechów, chociaż najlepszy wynik osiągnął Marcin Jurasz z ZSE Chorzów (4684 pkt). Rywalizacja z wiedzy o Unii Europejskiej zakończyła się zwycięstwem ZS nr 2 w Tychach, II miejsce zajęła OA ze Zlina a III – ZSE z Chorzowa. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową akwarelę-widokówkę oraz długopis. Najlepsi w każdej kategorii zostali wyróżnieni dodatkowo. Wręczanie pamiątek oraz nagród specjalnych było możliwe dzięki sponsorom:Urzędowi Miasta Tychy oraz Towarzystwu Ubezpieczeniowemu Hestia. Głównym sponsorem była firma Danone, dzięki której uczestnicy mogli posilić się na konkursie serkami popijając napojem energetyzującym. Wszystkim sponsorom dziękujemy. W trakcie konkursu odbyło się seminarium z udziałem mistrzyni świata – Heleny Matouskovej i autora programu ZAV – Jaroslava Zaviacica – obecnie prezese Intersteno Group.